SPORT — 1 februarie 2015 at 20:36

Ce mai chin si ce mai jale!

Dupa ce Dunarea a castigat marti meciul de la Bacau, calarasenii si-au pus mari sperante in partida pe care elevii lui Aihan Omer au disputat-o in aceasta seara, la Sala Polivalenta, contra bogatilor de la CSM Bucuresti. Asteptarile au fost inalte, numai ca toata lumea a plecat catre casa cu buza umflata.
Handbalistii calaraseni n-au mai facut un meci atat de slab de anul trecut, din luna mai, de cand au pierdut meciul de pe teren propriu, cu HC Vaslui, si au ratat promovarea directa in Liga Nationala. Astazi, in absenta din teren a lui Ionut Saulescu, Dunarea a fost lipsita de idei pe atacurile pozitionale si lovita de ghinion atunci cand jucatorii au aruncat de pe marginea semicercului.
Prima repriza a fost un adevarat cosmar. Primul gol al gazdelor a venit abia in minutul 14, cand Oleg Kumogorodsky a redus din diferenta pentru 4-1. Pana atunci, bucurestenii au facut legea pe teren, in fata unei echipe a Calarasiului in care Soldanescu, pe faza de aparare, si Tsap, in atac, au jucat mai mult ca niciodata. Gavriloaia, de doua ori, Tsap si Sania l-au facut mare pe Blazevic, portarul oaspetilor, care s-a opus de fiecare data cand apararea din fata sa – artagoasa si mereu pe pozitii foarte avansate – a fost depasita. Pe faza ofensiva, linia de noua metri a lui Aihan Omer nu a beneficiat deloc de sprijinul pivotului Pavlo Gurkovsky. Ucraineanul a jucat foarte slab si rar a reusit sa creeze culoare pentru coechipieri.
La un moment dat, CSM Bucuresti a condus chiar si cu 8-1, insa Dunarea si-a revenit dupa ce jucatorii sai au dat dovada de mai multa atentie la finalizare, s-au organizat mai bine la recuperare si au construit mai cu calm. Pe langa absenta lui Saulescu, a mai contat si ziua slaba pe care a prins-o Alin Sania, omul in jurul caruia se construieste jocul echipei de pe Borcea. Interul stanga a fost eliminat de doua ori doar in prima repriza si a intrat pe teren dupa pauza avand grija sa nu fie trimis la cabina mai devreme decat ceilalti coechipieri ai sai. Din pacate, liderul calarasenilor a sfarsit prin a fi eliminat in mitanul secund, la fel ca alt om de baza din apararea lui Omer, Bogdan Soldanescu, si meciul s-a transformat intr-o joaca de-a soarecele si pisica in care Dunarea, pe tot parcursul reprizei a doua, nu a facut altceva decat sa „alerge” dupa un adversar superior la orice capitol.
Calarasiul a reusit sa se apropie chiar si la doua goluri de formatia din Capitala, publicul a inceput sa devina nervos, arbitrii au ajuns sa fie huiduiti si sa li se strige „Rusine! Rusine! Rusine sa va fie”, s-au aruncat si obiecte contondente in terenul de joc, dar nimic nu a mai putut schimba soarta partidei. CSM Bucuresti s-a impus cu 22-19 in fata Dunarii. Bucurestenii au fost net superiori la toate capitolele, lucru deloc intamplator din moment ce conducerea clubului de pe Borcea a reusit rara „performanta” – cu care nu se mai poate lauda nici o grupare din Liga Nationala – de a nu transfera nici un jucator in aceasta iarna.
De acum inainte, calarasenii – atat cei din teren, cat si si cei din tribune – trebuie sa se astepte numai la astfel de jocuri. Finalul sezonului regulat este tot mai aproape, fiecare formatie alearga dupa un loc in play-off si cei mai buni handbalisti incep sa fie conducatorii.
Dunarea: Braznik, Andrei – Gavriloaia (4), Kumogorodsky (1), Soldanescu, Sania (2), Tsap (1), Gurkovsky (5), Bulov (2), Mitrea, Zacaciurin (4), Nicolae. Antrenor: Aihan Omer.

1. Un meci slab in care arbitrii si-au facut simtita prezenta semnificativ. Dar in 20 de minute sa dai un singur gol si in rest sa le dai pe toate in portar.. e incredibil.

2. oare sa fi pariat baietii nostri???? ma intreb si eu ?????parca nu este posibil sa ratezi atatea 7 m si sa dai in portar din orice pozitie??????

3. Am auzit ca unul din arbitrii e ruda cu un conducator al CSMului si ca arbitrii ar fi fost refuzati de calaraseni dar nu s a luat in considerare acest lucru. Speram sa nu fie suspendat terenul dupa incidentul de la sfarsitul meciului cand arbitrul a luat o jumatate de palma peste fata

4. ….cine i-a dat-o…..eu am fost la meci…parca nu am vazut nimic…..

5. Oameni buni, suferim de „bagare de seama”!
    Nu a patit nimic nici un arbitru.
    Da, a fost frustrant, sa vedem echipa favorita sa joace cea mai proasta prima repriza din istorie; dar se intampla; in sport ca si in viata nu se poate sa fi doar in varf.
    Rog sa nuu uitam ca suntem ecipa nou promovata, ca echipa nu a beneficiat de cantonament, de noi achizitii…si ca suntem in prima jumatate a clasamentului.
    Sa nu uitam va rog ca avem cel mai numeros si fanatic suport al publicului din prima liga nationala…nici maca „orasul handbalului”, Baia Mare, nu joaca cu atatia suporteri+ fanatici meci de meci.
    Cred cu tarie si sunt convins ca jucatorii Dunarii se simt handbalisti cu peste 2000 de spectatori in tribune!
    Sa ne bucuram de ce avem si sa privim cu incredere spre viitor!
    Respect, Dunarea Calarasi si tot ce inseamna acest club.!