SPORT — 10 ianuarie 2015 at 19:02

Remiza pentru "nationala" de tineret

Naţionala de tineret a România a terminat la egalitate cu Croaţia, scor 23-23 (11-10), sâmbătă, în Sala Trivale din Piteşti, într-un meci din Grupa a 6-a a preliminariilor Campionatul Mondial de handbal masculin Under-21 din 2015.
Tricolorii au avut un debut de meci destul de favorabil, au condus cu 4-2 (min. 11) şi chiar la o diferenţă de trei goluri, 8-5 (20), dar oaspeţii au restabilit egalitate, 8-8 (25). Echipa antrenată de Ovidiu Mihăilă a reuşit două goluri consecutive, 10-8 (26), croaţii au egalat din nou, dar la pauză România avea un gol în plus, 11-10.
Croaţia a reuşit să întoarcă scorul la reluare, după trei goluri la rând, 13-11 (36). Cinci minute mai târziu echipa noastră egala, 14-14 (21), chiar a condus cu 17-16 (45), dar vizitatorii s-au desprins la trei goluri, 22-19 (53), şi păreau că nu mai pot scăpa victoria. Tinerii handbalişti români au revenit admirabil, au egalat la 22-22 (56), iar apoi la 23-23 (59), ratând un ultim atac al meciului şi victoria.
Ionuţ Nistor a fost cel mai bun marcator al echipei noastre, cu 9 goluri. Pentru România au mai marcat Nicuşor Negru – 5 goluri, Adrian Rotaru – 2, Ramon Şomlea – 2, Dan Racoţea – 2, Gabriel Burlacu – 1, Nicolae Ungureanu – 1, Andras Szasz – 1.
Pentru Croaţia au marcat Lovro Mihic – 6 goluri, Bruno Butorac – 4, Luka Mrakovcic – 3, Josip Bozic Pavletic – 3, Marko Mamic – 3, Leon Vucko – 2, Luka Sebetic – 2.
În clasament, înaintea partidei dintre Slovenia şi Bulgaria, pe primul loc se află România, cu 3 puncte (+18), urmată de Croaţia, 3 p (+3), Slovenia, 0 p (-3), Bulgaria, 0 p (-18). Doar prima clasată se califică la turneul final din Brazilia.