SPORT — 3 decembrie 2014 at 14:39

Emil Raducu a marcat in poarta Serbiei

Naţionala de futsal a României a învins formaţia Serbiei cu scorul de 5-3 (1-2), miercuri seara, într-un meci amical disputat în Sala Sporturilor din Deva. Oaspeţii au început foarte bine partida şi au marcat de două ori în primele minute, prin Mladen Kocic (3) şi Stefan Rakic (4). Tricolorii au revenit, Szabolcs Manya (7) a redus din diferenţă, după care România a întors rezultatul în debutul reprizei secunde, când au punctat Laszlo Szocs (21), Gabriel Dobre (25) şi Alpar Csoma (26). Serbia s-a apropiat din nou la un gol pe tabelă, după autogolul lui Mimi Stoica (30), dar Emil Răducu (31) a semnat scorul final.
Zoltan Jakab, selecţionerul României, a început cu următorul ”cinci”: Petrişor Toniţa – Gabriel Dobre, Robert Lupu, Dumitru Mimi Stoica, Cristian Matei. Au mai jucat: Emil Răducu, Ionuţ Movileanu, Laszlo Szocs, Szabolcs Manya şi Adrian Pânzariu.
Serbia a început în formula: Aleksa Antonic – Slobodan Janjic, Mladen Kocic, Marko Prsic, Stefan Rakic. Au mai evoluat: Milos Stojkovic, Milos Simic, Marko Peric, Vladimir Milosavac, Aleksandar Zivanovic, Nikola Matijevic. Selecţioner: Aca Kovacevic.
Arbitri: Septimiu Burtescu (România), Damir Radovic (Serbia).
Cele două formaţii se vor înfrunta, joi, de la ora 12,00, tot la Deva, în partida revanşă. Naţionala României se pregăteşte pentru preliminariile Campionatului European, urmând să întâlnească Portugalia, Kazahstan şi Lituania, în grupa de calificare de la Călăraşi (17-22 martie 2015). Serbia va fi gazda turneului final, în perioada 2-13 februarie 2016.