SPORT — 8 septembrie 2014 at 10:34

Sarulesti continua sa faca scandal

Dupa trei etape, Viitorul Curcani, Rapid Razvani si Unirea Spantov au strans cate 9 puncte si se afla in fruntea clasamentului din Categoria Onoare – Seria A. In Seria B, Unirea Dragalina, formatie care beneficiaza acum de o baza sportiva ce i-ar putea permite sa evolueze in Liga Tractoristilor, se afla pe primul loc. Derby-ul dintre Sarulesti si Valcelele, scor 1-1, a fost marcat de incidente.
Arbitrul Daniel Chitu a fost victima unei agresiuni savarsite de catre un reprezentant al formatiei gazda. „Eu sunt suspendat si am stat dincolo de gard. Am auzit ca la pauza arbitrul ar fi fost palmuit sau bruscat de catre delegatul gazdelor. Nu am vazut incidentul, spun doar ce mi s-a povestit si mie”, a declarat Nelu Tatu, presedintele celor de la Spicul Valcelele.
In mod normal, delegatul dinamovistilor este Florin Dumitru, insa acesta este suspendat si nici nu a fost prezent la partida cu Valcelele pentru ca este plecat impreuna cu Progresul Calarasi la Tg. Mures. In locul sau, delegat a fost Marian Cautis, postasul satului, personaj care nu a putut fi contactat pana la inchiderea calculatorului. In acest moment, ipotezele sunt multiple. Unii spun ca arbitrul doar ar fi fost impins inainte de a intra la vestiare, altcineva afirma ca tatal lui Marian Cautis l-a strans de gat pe „central”, insa exista si posibilitatea ca in pauza jocului cineva sa-i fi dat o palma lui Daniel Chitu.
„Nu m-a anuntat nimeni despre un asemenea incident la meciul de fotbal, dar o sa ma interes si voi lua masuri”, a declarat primarul Petre Calin. Viceprimarul Dumitru Cautis este fratele lui Marian Cautis si cunoaste mai multe amanunte. „Nu am fost la meci, dar Marian mi-a zis ca socra-su a fost la meci si in pauza s-a certat cu arbitrul”.
Amendata cu 1.800 de lei dupa incidentele de la partida de la Soldanu, CS Budesti continua sa joace in continuare in campionat, in ciuda faptului ca si-a achitat datoria nascuta in urma deciziei pe care a luat-o la acea vreme Comisia de Disciplina. Doru Dinca, presedintele AJF Calarasi, se joaca cu focul si spune ca budestenii au termen 30 de zile pentru a-si achita datoria.
Categoria Remorca, Seria A, etapa a 3-a, rezultate: Dorobantu – Plataresti 5-1, Ulmu – Budesti 2-0, Razvani – Mitreni 7-4, Soldanu – Spantov 0-1, Luica – Curcani 1-3, Frumusani – Belciugatele 4-1, Nana – Frasinet 0-6.

14 Unirea Frăsinet 3 2 1 0 10-0 -2p +4

Categoria Remorca, Seria B, etapa a 4-a, rezultate: Jegalia – Lehliu Sat 5-0, Stefan cel Mare – FC Independenta 4-2, Cuza Voda – Dalga 6-1, Sarulesti – Valcelele 1-1, Dragalina – Galdau 5-2, Lupsanu – Ileana 2-0, Unirea – Tamadau 0-0.

15 Viitorul 2010 Dâlga 4 0 0 4 4-23 0p -6

1. Nu ai cum sa primesti cu flori un observator beat sau un arbitru central care tot meciul fluiera doar intr-o directie.Atunci cand asistentul te anunta ca mingea a iesit afara si tu lasi faza sa mearga ca sa dai fault din afara careului sau cand dai 11m la singurul duel umar la umar din careu,cand ii arati vanataia de pe glezna si ti se explica ca te-a lovit mingea sau cand arati 5 min de prelungiri si tu fluieri dupa 2,atunci nu mai poti spune ca ai gresit.S-a vazut clar intentia.El i-a vazut numai pe acei ninja care l-au palmuit,imbrancit sau gatuit si apoi au intrat in pamant.De ce nu s-a luat nimeni de asistenti?