SPORT — 7 septembrie 2014 at 17:25

HCM Constanta va juca in Cupa EHF

Echipa de handbal masculin HCM Constanţa a ratat calificarea în grupele Ligii Campionilor, duminică, după ce a fost învinsă categoric, la Hasselt (Belgia), de formaţia turcă Beşiktaş MOGAZ HT Istanbul cu scorul de 34-25 (18-12), în finala turneului trei preliminar al competiţiei. Campioana României a condus în debutul jocului cu 4-2, dar Beşiktaş a întors rezultatul după cinci goluri consecutive (7-4). Formaţia din Istanbul s-a desprins la 12-6 (20), iar la pauză îşi menţinea un avans de şase goluri, 18-12. În repriza secundă, Beşiktaş a condus cu 21-12, HCM a revenit la cinci goluri, 26-21, dar în final campioana Turciei s-a impus, meritat, cu 34-25.
Pentru echipa antrenată de Zvonko Sundovski au fost marcate de Laurenţiu Toma – 7 goluri, Mladen Rakcevic – 5, Branislav Angelovski – 4, Javier Hamet Gaminde – 4, Marius Stavrositu – 2, George Buricea – 1, Dalibor Cutura – 1, Ramon Şomlea – 1. Golurile formaţiei Beşiktaş au fost înscrise de Nincevic – 6, Arifoglu – 5, Done – 5, Feuchtmann Perez – 4, Ozbahar – 4, Boyar – 3, Asikoglu – 2, Buljubasic – 2, Dacevic – 2, Caliskan – 1.
În finala mică a grupei, echipa norvegiană Haslum Handballklubb a dispus cu 35-26 de formaţia gazdă, Hubo Initia Hasselt. HCM Constanţa, care o învinsese pe Hubo Initia Hasselt cu scorul de 29-20 (13-13), sâmbătă, în primul său meci, şi Haslum vor evolua în Cupa EHF. Beşiktaş va juca în Grupa B a Ligii Campionilor, unde le va avea ca adversare pe FC Barcelona, KIF Kolding Kobenhavn, Alingsas HK (Suedia), Orlen Wisla Plock şi pe SG Flensburg-Handewitt, deţinătoarea trofeului.