SPORT — 28 mai 2014 at 14:15

Fepzy Constantin, omul zilei

UPDATE: Fepzy Constantin a fost autorul celei mai idioate eliminari din istoria fotbalului calarasean. „Am primit corect cartonasul rosu. I-am pus piedica arbitrului pentru ca le-a acordat celor de la Oltenita o lovitura libera in urma unei faze la care Fane Porumbel s-a aruncat ca la bazin, fara sa il atinga nimeni”, a explicat eroul zilei.
Meci de categorie grea in aceasta dupa-amiaza, la Oltenita. Intr-o partida contand pentru mansa retur a semifinalelor Cupei Romaniei – Memorialul Tache Ionescu, CSM Oltenita si Victoria Chirnogi au incheiat la egalitate, scor 2-2. Astfel, chirnogenii au reusit sa se califice in finala, dupa ce partida tur s-a incheiat 0-0.
Gratie celor doua goluri reusite astazi in deplasare si purtand semnaturile lui Fepzy Constantin si Costin Coman, elevii lui Adrian Cristea s-au calificat in finala ce va avea loc la 14 mai contra celor de la Inainte Modelu, campioana judeteana. Culmea este ca Victoria Chirnogi a fost eliminata in primul tur al competitiei de catre Viitorul Curcani, dar a reaparut in program la insistentele AJF Calarasi.
Meciul a fost unul nebun si a fost dominat in prima repriza de catre gazde. La pauza, Oltenita conducea cu 1-0, insa antrenorul oaspetilor, Adrian Cristea, nu a stat cu mainile in san si a mutat decisiv in repriza a doua, atunci cand l-a aruncat in lupta pe Fepzy Constantin. Acesta a reusit sa egaleze, spre dezamagirea sutelor de olteniteni care s-au adunat sa vada cel mai frumos meci care s-a jucat la Oltenita in ultimii zece ani.

Fepzy Constantin, 33 de ani, unul dintre jucatorii care dau un plus de valoare nu doar Victoriei Chirnogi, ci si campionatului judetean de fotbal Calarasi.
Fepzy Constantin, 33 de ani, este curtat de catre Phoenix Ulmu.

Fepzy Constantin nu a rezistat foarte mult pe teren si a fost eliminat dupa o faza la care a fost implicat si Fane Porumbel, de la CSM Oltenita. Asta imediat dupa ce elevii lui Virgil Bogatu au preluat conducerea pe tabela de marcaj prin reusita lui Alexandru Udriste, care a inscris din lovitura libera. Cand gazdele se pregateaua de sarbatoare, Costin Coman a reusit egalarea in minutul 90+2 si a asternut linistea peste Oltenita.
Chirnogenii au incheiat meciul in noua oameni. In momentul in care a marcat golul care a trimis pe Victoria Chirnogi in finala, Costin Coman si-a scos tricoul, motiv pentru care a fost avertizat cu cartonas galben. Cum el mai fusese avertizat inca o data in partida de la Oltenita, fundasul chirnogenilor a primit cartonasul rosu si a plecat spre cabine inaintea colegilor sai. Elevii lui Adrian Cristea au fost nemultumiti de prestatia „centralului” Marius Leca, la adresa caruia au avut de facut cateva reprosuri in pauza jocului.
Una peste alta, partida a fost una spectaculoasa, iar cei care au asistat de pe margine marturisesc ca a meritat sa iasa din casa pentru un meci disputat intre doua echipe care au fost tot timpul rivale. Oltenita si Chirnogi reprezinta doua centre importante in fotbalul calarasean, iar prin cele trei partide din aceasta primavara nu au facut altceva decat sa demonstreze ca in sportul rege se poate performa numai cu oameni de calitate. Adrian Cristea a reusit din nou sa il depaseasca pe Virgil Bogatu. Cei doi tehnicieni se respecta insa enorm si nu se poate pune problema ca dupa jocul de astazi intre cei doi antrenori sa se crape o prapastie.
Ieri am demarat un sondaj prin care incercam sa aflam care este echipa ideala a campionatului judetean de fotbal Calarasi. Fiecare vizitator este liber sa isi aleaga portarul favorit, fundasul lateral cel mai bun, aparatorul central cel mai eficient, mijlocasul de banda cu cel mai bun randament, jucator din zona mediana centrala care l-a incantat cel mai tare si atacantul pentru care ar da bani numai ca sa il vada jucand. Din ancheta nu lipsesc antrenorii, conducatorii, arbitrii si observatorii. Click aici pentru a vota Dream Team Calarasi 2014! “Procesul electoral” se va incheia la 22 iunie.