SPORT — 17 mai 2014 at 17:01

Barajul s-a mutat la Sebes

CSM Calarasi s-a impus astazi cu 35-25 la Buzau. Antrenorul Sabin Dacau nu i-a folosit pe Sania, Mitrea, Paraianu, Tucanu si Saulescu. Victoria calarasenilor este una previzibila, dar tehnicianul gruparii de pe Borcea a cautat ca elevii sai sa nu se accidenteze sau sa nu ajunga in situatia de a vedea cartonasul rosu, fapt ce le-ar fi putut atrage suspendarea la meciurile ce vor avea loc la barajul pentru promovarea in Liga Nationala.
Federatia Romana de Handbal a decis ca turneul de baraj din perioada 29-31 mai sa se desfasoare la Sebes, in judetul Alba. Initial, se stia ca Buzaul va fi gazda, insa lucrurile s-au schimbat radical vineri dupa-amiaza. In acest moment, CSM Calarasi si HC Arges Pitesti sunt sigure de prezenta la baraj. Teoretic, CS Caras-Severin si CSU Suceava mai pot scapa de baraj, insa e greu de crezut ca CSM Bucuresti nu va obtine un punct in ultimele doua jocuri ce vor avea loc in grupa a doua a play-out-ului Ligii Nationale.
Daca CSM Oradea nu se va inscrie in Liga Nationala, ocupanta locului al treilea de la barajul de la Sebes va promova pe prima scena a handbalului romanesc. In aceste conditii, se poate spune ca sansele calarasenilor de a-si indeplini obiectivul au crescut in mod considerabil. Antrenorul Sabin Dacau sustine ca bihorenii nu dispun de resursele necesare pentru a activa in Liga Nationala.
In aceasta dimineata, CS Caras-Severin a castigat cu 25-12 meciul de pe teren propriu, impotriva celor de la CSU Suceava. Pentru formatia din Suceava a evoluat si calaraseanul Marius Panait, care a reusit sa marcheze un gol. Ioan Stan, de la CS Caras-Severin, a primit cartonasul rosu in repriza a doua si ar putea fi suspendat cel putin doua meciuri. „Meciul a debutat untr-un ritm bun de joc dar cu foarte multe ratări de ambele părţi. Deschiderea scorului a venit în minutul 4 de la suceveanul Marius Băhan. La faza următoare Ilie Vaidasigan restabileşte egalitatea. Jocul continuă cu ratari din partea gazdelor şi goluri din partea oaspeţilor până la scorul 1-3. Tudor Marta reuşeste să înscrie de 2 ori şi restabileşte egalitatea. C.S. Caraş-Severin preia conducerea prin golul lui Ilie Vaidasigan. De minutul 13 gazdele au preluat conducerea. Până la pauză jucători de la C.S. Caraş-Severin au mai înscris de 9 ori, iar cei de la C.S.U. Suceava aumarcat doar 1 gol. Scorul la pauză a fost 13-4 pentru gazde”, scrie Radio Resita.