SPORT — 6 aprilie 2014 at 18:12

Arbitrul Mitea, fugarit la Borcea

Agricola Borcea a obtinut prima victorie din 2014 dupa ce a trecut cu 3-2 de Victoria Dragos Voda. Elevii lui George Serban au avut o misiune deosebit de dificila ieri, mai ales ca din formula de start le-au lipsit patru jucatori ce nu s-au putut prezenta la ora jocului la stadion din cauza faptului ca erau la serviciu. Oaspetii si-au vandut foarte scump pielea si au pus infrangerea pe seama arbitrului Liviu Mitea.
„A fost viciere de rezultat. La scorul de 2-2 ne-a eliminat degeaba un jucator. A fost o faza in careul celor de la Borcea, jucatorul nostru a cazut in urma unui contact cu un adversar. Nu spun ca a fost penalty, dar nici simulare nu a fost. Arbitrul i-a dat cartonas galben pentru simulare, desi el nu a cerut penalty. Era al doilea cartonas galben si a fost eliminat. Apoi, in prelungiri, nu ne-a dat o aruncare de la margine in suprafata adversa de teren si de acolo a pornit faza din care Borcea a castigat. Cred ca la Calarasi s-a hotarat deja ca noi trebuie sa retrogradam”, sustine Silviu Moldoveanu, antrenor la Victoria Dragos Voda.
„Centralul” Liviu Mitea i-a nemultumit pe oaspeti, dar la finalul meciului a avut probleme cu gazdele. Lucian Tudorache, de la Agricola Borcea, a avut o altercatie verbala cu arbitrul oltenitean, pe care l-a fugarit pe terenul de joc. Fotbaliatorul a primit cartonasul rosu, dar sustine ca Mitea a fost cel care l-a injurat primul. Aniel Nedelcu, primarul din Borcea, a fost de fata cand s-a intamplat totul si recunoaste ca cel care a provocat incidentul a fost Tudorache.

1. Dl.Moldoveanu ar trebui sa-si aduca aminte ce hotie a fost la meciul din turul campionatului….atunci cei de la Dragos Voda au jucat in 13 jucatori…”centralul Radulescu si asistentul Batan fiind cei mai buni jucatori ai gazdelor”….si o intrebare pentru dl.Moldoveanu…”Oare de ce au iesit de pe teren cei de la Radovanu cu 2-3 etape in urma la Dragos Voda ?……bafta celor de la Dragos Voda in lupta pentru evitarea barajului…

2. silviu moldoveanu

sint si eu curios daca observatorul meciului a consemnat greselile de arbitraj si daca i a acordat nota de trecere ,pentru ca la terminarea partidei m a intrebat pe mine daca am pierdut meciul din cauza centralului, pentru ca dinsul considera ca greselile de arbitraj nu ainfluentat rezultatul.observatorul meciului ar trebui sa stie ca o eliminare gratuita influenteaza evolutia echipei caruia i sa eliminat jucatorul,ar trebui sa mai stie ca sa anuntat 4minute de prelungire dar sau jucat aproape 7minute.i

3. D-l Moldoveanu tot respectul pt dvs 4 minute s-au aratat 4 s-au jucat in ceea ce priveste simularea nu exista nici cel mai mic contact intre jucatori cu atat mai plauzibil este ca la acea faza nu protesteaza nimeni nici macar jucatorul care a fost eliminat acesta a cazut in careu cerand 11 metri .Spuneti ca a fost viciere de rezultatat arbitrul nu v-a scos mingea din poarta toate golurile au fost valabile ,vicierea de rezultat este atunci cand pierdeti printr-un gol marcat neregulamentat .Bafta in continuare

4. silviu moldoveanu

daca miaduc bine aminte in meciul tur cei de la borcea au fost la conducerea jocului tot timpul dar in ultimele 15 minute sau bagat cu fundul in poarta si pe fondul acestui fapt am reusit sa marcam de 2 orisi sa luam un punct nesperat dar muncit,dar tie greu sa recunosti ca ati pierdut 2 puncte doar datorita schimbarilor facute si tactica gresita din ultimile minute. Referitor la meciul cu Radovanu daca au iesit de pe teren a fost decizia lui M arian Speriatu pe care io respect si tot din respect nu comentez deoarece Marian nu a facut niciun fel de acuze echipei mele si nici mie personal ,referitor meciului de la borcea nu am spus decit ca centralul a gresit si pentru asta trebuie sa plateasca asa cum si noi platim ,transport ,amenzi si mai sintem si suspendanti,dar ei sint protejati de observatori care mai nou ,tin mortis sa fie ei vioara intii

5. Domnule Modoveanu , nu puteti contesta arbitrajul . porblemele sunt la llinia de fund . nu prea aveti fundasi centrali si nici portar .

6. Tartacotul asta….inerveaza prin modul lui de arbitraj….
    Fura de stinge…si are tupeu sa mai vb de regulament…. Sa nu vii la ileana,sa nu treci pe la dragalina…si sa ocolesti dragos voda….cu respect Myclos Nagy

7. silviu moldoveanu

daca avem probleme la echipa asta nuinseamna ca trebuie sa nu spunem ce sa intimplat ,adica sa relatam prestatia lui mitea care nea dezavantajat ,da r nu e nicio problema caci noi tipam iar observatorul meciului renumitul domn profesor CAPRA IA ACORDAT NOTA 7,8, deci cine este bataia de joc ?noi sintem pentru ca nu sa schimbat nimic ,ba chiar mai mult au aparut acesti observatori care vin in cabina inaintea meciului pentru a se prezenta si a ne povesti viata lui in loc sa lase jucatori la incalzire a trebuit sa l ascultam 15 minute si sa facem incalzire 5minute

• nu stiu cine e observatorul asta ,dar sa stii ca nu e rau ca vorbeste cu jucatorii,iar daca ai ceva de reprosat spunei-o in fata, ca barbatii,ce ne spui noua?
      cat despre arbitraj gandeste-te ca daca acestia aveau ceva cu voi nu v-ar
      fi validat poate primul gol,unde un ,,altfel” de arbitru ar fi dictat fault la portar.iar la faza cu simularea chiar daca arbitrul a gresit acordandu-i al 2-lea galben,sa stii ca pe primul l-a acordat meritat jucatorului vostru pentru proteste(deci e si el vinovat).dar asa s-a obisnuit omu in general sa dea vina pe altii
      ,ei n-au nicio vina când pierd(jucatori,antrenori,etc).felicitari pt ce faci la Dragos Voda d-le S. Moldoveanu,ca tii echipa pe banii si munca ta,dar ar trebui sa invatam sa gasim vinovatii intai la noi in curte si dupa aceea in alta parte.nu-mi plac nici mie unele lucruri care se mai intampla la Borcea.Nici noi nu am jucat cine stie ce,dar am castigat cu noroc .voi ati mai jucat ceva in prima repriza când noua nu ne-a iesit nimic,iar in a 2-a rolurile s-au inversat.Cand o echipa castiga meritul e al antr si juc, dar când pierde e de vina arbitrul?cred ca ei trebuie sa-si asume si victoriile dar si esecurile.apropo tu vrei sa se faca la AJF in 2 luni ce n-au facut altii in 8 ani?Imposibil,ai rabdare…. eu mai cunosc pe unii de acolo si am incredere

8. D-l Moldoveanu ,Mitea este un arbitru tanar caruia trebuie sa ii acordam credit si nu puteti pune înfrângerea pe seama lui trebuie sa va uitati si in ograda proprie inainte de a face acuze ,dar totusi cred ca sunteti subiectiv . Pot spune ca este unul dintre cei mai pregatiti arbitrii din lotul ligii 4 atat la testari fizice cat si la cele teoretice.Toate echipele care au perdut in acest retur si au fost arbitrate de arbitrii tineri au pus înfrângerea pe seama lor parerea mea este ca trebuie sa mai jucam si fotbal .