SPORT — 2 aprilie 2014 at 06:23

"Nimeni de la AJF nu a cerut filmarea"

by

Comisia de Disciplina din cadrul AJF Calarasi a „uitat” de faptele de violenta petrecute la meciul dintre Unirea Manastirea si Victoria Chirnogi, scor 1-2. Arbitrul Valentin Porumbel a fost imbrancit, injurat si scuipat pe durata celor 90 de minute, iar la finalul jocului a fost stropit cu o galeata cu apa. O galeata cu apa, nu o cana, nu o sticla, ci o galeata cu apa. Din pacate, formatia antrenata de catre Gheorghe Stamelatos a scapat nesancionata, lucru absolut anormal. Nu se poate sa te comporti cu arbitrul jocului ca si cum ar fi o vita si sa nu patesti nimic.
Deciziile luate aseara de catre Comisia de Disciplina nu sunt deloc uniforme. Dau doar doua exemple. Ionut Neacsu si Cristian Buga, ambii de la Unirea Manastirea, au primit doua etape, respectiv o etapa, pentru ca l-au luat de gat pe Porumbel, l-au scuipat si l-au injurat. In urma cu cateva saptamani, aceeasi comisie a dictat sanctiuni mult mai dure pentru Mihai Andreeana (8 etape), Marcel Dumitru (6 etape) si Ionel Dobre (6 etape), toti trei de la Petrolul Ileana, dupa ce au avut o atitudine identica cu cea a jucatorilor de la Manastirea in partida cu Zarea Cuza Voda. Unde mai e dreptatea?
In aceasta etapa, in minutul 77 al jocului dintre CS Curcani si Rapid Ulmeni, scor 1-1, un spectator a aruncat in teren cu o sticla de plastic. Arbitrul Viorel Solomon a consemnat acest eveniment in raportul de arbitraj, iar formatia gazda a primit un avertisment si amenda de 100 de lei. „Este foarte corect. Eu nu am vazut cu ce s-a aruncat, dar daca arbitrul mi-a spus ca asa s-a intamplat eu il cred. Mi-a placut cum am fost primit la Comisia de Disciplina. Mi s-a vorbit foarte frumos, s-a tinut cont si de ceea ce am spus eu si ni s-a dat pedeapsa pe care o meritam. Asa mi se pare normal. Ne-a fost anulat un gol valabil, dupa parerea mea, dar nu pot sa fac scandal pe seama acestui lucru pentru ca stiu ca baiatul ala care a fost la linie este un copil nevinovat. Noi preferam sa ne arbitreze arbitri tineri, care vor sa invete si care gresesc pentru ca nu au experienta. Ne-am saturat toti de arbitri batrani, care vin doar ca sa ne pacaleasca”, a declarat Gigel Zamfir – Zamba, antrenorul celor de la Viitorul Curcani.
In comparatia cu scandalul de la Manastirea, incidentul de la Curcani este unul minor, dar trebuie sanctionat. In schimb, circul de la finalul meciului dintre Unirea si Victoria, scor 1-2, a trecut neobservat. Practic, Comisia de Disciplina n-a facut altceva decat sa ascunda gunoiul sub pres. Insa si membri comisiei au argumentele lor. Rapoartele oficiale intocmite de catre arbitrul Valentin Porumbel si observatorul George Greceanu sunt identice, scrise la fel, litera cu litera, virgula cu virgula. Practic, arbitrul si observatorul au fost blat, motiv pentru care este absolut normal sa nu se mai tina cont doar de ceea ce au consemnat cei doi.
La fel de normal ar fi ca Porumbel si Greceanu sa fie sanctionati si ei, daca tot vrem sa se faca dreptate pana la capat. Blatul dintre Porumbel si Greceanu este identic cu cel dintre arbitrul Andrei Stan si observatorul Mirel Burlacu, la meciul dintre Viitorul Curcani si Dunarea Gradistea, scor 3-1. De atunci, din etapa a 17-a, Stan nu a mai fost delegat la meciurile din Liga a 4-a, iar in privinta lui Burlacu s-a decis sa nu mai fie prezent la jocuri pana la finalul sezonului.
Imbucurator este faptul ca acum se tine cont si de pozitia echipelor atunci cand se ia o decizie de catre Comisia de Disciplina, lucru care nu s-a intamplat niciodata pe vremea lui Bratu Cataros. Grav este nu doar ca sanctiunile dictate impotriva celor de la Manastirea sunt ridicole, dar si ca Porumbel si Greceanu s-au comportat exact ca cei care i-au stropit cu apa din moment ce au copiat unul dupa celalalt in momentul in care au intocmit rapoartele ce au ajuns la AJF Calarasi.
Presedintele Victoriei Chirnogi, Mircea Dan, acuzat de toata lumea ca nu a dorit sa puna la dispozitia AJF Calarasi inregistrarea partidei de la Manastirea pentru a ascunde greselile lui Valentin Porumbel, se apara si spune ca nu i s-a cerut filmarea. „Nimeni de la AJF Calarasi nu mi-a cerut inregistrarea meciului. Normal era sa se trimita o adresa la clubul nostru in care sa ni se solicite acest lucru, dar nu am aceasta pretentie, insa cineva putea sa imi dea un telefon, din respect, si sa ma roage sa fac acest lucru. Asa ceva nu s-a intamplat. Singurul care m-a sunat a fost Gascanu, care mi-a zis ca vrea sa vada si el inregistrarea lui. Dar mi-a zis ca nu pentru AJF Calarasi, ci pentru sufletelul lui, ca sa vada cum a arbitrat Porumbel. M-a sunat in nume personal. Asta vreau sa subliniez”, a declarat presedintele chirnogenilor.
Mircea Dan are perfecta dreptate. Nu se putea duce de nebun cu inregistrarea jocului peste cei de la AJF Calarasi din moment ce formatia sa a castigat meciul si nu a avut nici o treaba cu Comisia de Disciplina. „Trebuie sa invatam sa respectam regulamentul. AJF Calarasi, daca avea interesul sa afle exact ceea ce s-a intamplat la Manastirea, putea sa ceara inregistrarea. Am vorbit cu baiatul care a filmat meciul. Mi-a zis ca a filmat absolut tot, inclusiv incidentele de la finalul jocului. L-am felicitat pentru lucrul acesta. Mi-a fost teama ca nu mai scapam cu viata de la Manastirea. Au aruncat cu apa in cabina arbitrilor, peste foaia de arbitraj si tot ce mai era acolo pe masa. Am avut norocul ca nu a stropit si legitimatiile de joc, altfel acum nu mai aveam carnete. Nu se poate asa ceva”, sustine conducatorul Victoriei.
Misterul nepublicarii inregistrarii jocului de la Manastirea pe YouTube a fost elucidat tot de catre Mircea Dan. „Noi am filmat si vom filma in continuare toate meciurile. Facem asta pentru sufletul nostru, pentru ca ne dorim foarte mult sa vedem unde gresim. Dar am decis sa nu mai publicam toata partida, ci doar golurile, pentru ca adversarii sa nu ne mai spioneze. In ultimele  doua etape, s-a vazut ca echipele impotriva carora am jucat ne-au studiat jocul, lucru care nu ne avantajeaza. In plus, primarul comunei noastre, Irinel Roman, a cerut ca pe internet sa apara doar rezumatul cu golurile pentru ca lumea nu are rabdare sa urmareasca tot meciul. Asta nu inseamna ca daca cineva doreste sa vada vreun meci de-al nostru in totalitate, eu nu ii dau inregistrarea. Trebuie doar sa o ceara”.
Doru Dinca – Motanu, presedintele AJF Calarasi, a candidat pentru sefia fotbalului calarasean avand un document prin care sustinea ca a fost conducatorul Unirii Manastirea timp de patru ani.

Comments are closed.