SPORT — 29 martie 2014 at 15:05

Uite blatu', nu e blatu' !

Toata saptamana s-a vehiculat ca cei din Lehliu-Gara se vor da la o parte in meciul cu vecinii din Dor-Marunt. Poate ca asa a fost, antrenorul Noni Milea menajand 7 dintre titulari si jucand in teren cu 3 juniori. Insa lasam putin de o parte meciul de seniori, caci partida de juniori a fost mai interesanta orgoliile dintre cele doua echipe fiind mari. Lehlienii au invins cu un 4-3 norocos, golul victoriei fiind marcat de Gologan Cosmin, printr-un sut la vinclu de la 35 de metri. Celelalte goluri au fost marcate de Nastase George si Andrei Olteanu (2). Faza epica a meciului a oferit-o mijlocasul stanga de la Dor-Marunt, dupa ce a reusit sa marcheze un gol din corner, cu ajutorul vantului. Acesta si-a ridicat tricoul pe sub care era afisat mesajul: „Keep Calm, sunt aici !”.
Revenind la meciul de seniori, „blatul” cum a fost numit a fost unul spectaculos doar in a doua parte, in prima repriza jucandu-se cu garda jos. Cu cei doi antrenori in tribuna, ambele echipe au fost conduse de secunzi. Scorul la pauza a fost 0-0, cu o eliminare in contul gazdelor, insa nimeni nu se astepta la ploaia de goluri din a doua repriza. Dupa trei bare in aceeasi faza din partea Borussiei, golul a picat in tabara oaspetilor, Spirea Marius reusind sa scape singur spre poarta lui Oancea Ionut (Tigae), executandu-l cu un sut la coltul lung. Faza imediat urmatoare, Dor-Maruntul a reusit sa restabileasca egalitatea, dupa o greseala din partea lui Gheorghe Ionut. Dupa numai 10 minute, lehlienii preiau conducerea, atunci cand capitanul Haidu reuseste sa trimita mingea cu capul din 6 metri. La fel ca la primul gol, gazdele reusesc sa stabileasca repede egalitatea. Ultimele 3 goluri ale Borussiei au fost marcate in miros de mici, meciul terminandu-se cu un spectaculos 5-2, ambele echipe fiind multumite.