SPORT — 22 septembrie 2013 at 15:52

Clipa, ramai, esti atat de frumoasa!

Saptamana ce a trecut a fost de foc pentru ca tot Lehliu fierbea in asteptarea derby-ului cu „Borussia” Dor Marunt. Toti ultrasii aveau un dor nebun de victorie datorita pozitiei in clasament si evolutiilor de pana acum. Victoria nu trebuia sa faca vreun pas gresit pentru a ramane la egalitate de puncte cu „martienii” de la Modelu.

A venit si mult asteptata zi de sambata, cand pe stadionul din Lehliu Gara lumea astepta cu interes inceperea derby-ului „fratesc”. Prezenta a peste 500 de oameni facea ca atmosfera sa fie din ce in ce mai animata. Meciul a inceput cu un moment de reculegere in memoria tatalui lui George Ivan, o legenda pentru lehlieni, care a decedat chiar cu cateva ore inainte de inceputul partidei. Erau zvonuri ca meciul va fi arbitrat de George Coman, insa n-a fost asa. Arbitrul de mana a doua, asa cum a fost numit, a ramas tot Vasilica Ruse. Il numim de mana a doua pentru ca a facut praf meciul si de o parte si de cealalta.
Asadar, pana in minutul 3, fluierasul acordase deja 3 cartonase galbene. Meci tare, pe contre, primele ocazii facandu-si aparitia dupa minutul 10. Pana atunci s-a jucat prudent. Vine minutul 16, cand se executa o lovitura libera de pe partea stanga, apararea Dor Maruntului se balbaie, mingea depaseste toti jucatorii si ajunge Marius Iordache – Marone, care il invinge pe nefericitul portar al oaspetilor. De atunci, jocul s-a animat, ocazii au aparut si de o parte si de alta, in unele momente deciziile arbitrului nemultumeau ambele tabere. In minutul 44, Prefac are o intrare de rosu la mijlocul terenului, insa arbitrul isi continua numarul si nu-i acorda nici macar cartonas galben. Scor la pauza, 1-0
Apararea Borussiei a continuat spectacolul si dupa pauza, cand cei doi fundasi centrali au respins mingea gresit, aceasta lovindu-l pe unul dintre ei in mana. Penalty pentru Lehliu, executa Strutu’. Acesta rateaza in prima faza, insa revine si face 2-0, in minutul 50. Zece minute mai tarziu, in urma unui corner de pe stanga, Marone reuseste sa faca dubla in urma unei faze asemanatoare cu primul gol, mingea ocolind careul si ajungand la el. Dor Marunt reuseste sa reduca din diferenta in minutul 70 in urma unei faze la care a fost fault la portar. Dupa minutul 75, incepe show-ul. Dupa ce pana atunci a curs cu cartonase galbene, peste 10 cu siguranta, arbitrul incepea sa scoata cartonasele rosii. In ultimele 15 minute fotbalul a fost putin, mai mult la rupere, ambitia si orgoliul ocupand locul prieteniei. Primul care a luat rosu a fost fostul jucator al Lehliului, Adi Stoica. Acesta a fost urmat la cabine imediat dupa patru minute de doi jucatori lehlieni, care au luat rosu in interval de un minut.
„Tractorul de aur” din sezonul trecut, Penita a avut o evolutie stearsa, avand o singura ocazie, in minutul 90. El s-a remarcat la ultima faza, cand nici un jucator de la Lehliu nu a vrut sa bata un aut, s-a dus si a luat mingea zicand iritat spre arbitru: „Bat eu pentru ei ?” Scor final 3-1 si Lehliu a cazut pe locul doi, dupa ce Modelu a reusit sa invinga „greu” pe Dragos-Voda cu 10-0. Dor Marunt a continuat seria neagra si ramane, alaturi de Gradistea, fara nici un punct in aceasta editie de campionat.
IMG_6956
Lehliu Gara este revelatia actualei editii a Ligii Tractoristilor. Se afla la egalitate de puncte cu Modelu, favorita sezonului. Cine spune ca formatia antrenata de catre Noni Milea a avut numai meciuri usoare face o foarte mare greseala. Sa nu uitam ca lehlienii au castigat cele trei derby-uri locale: cu Sarulesti, cu Fundulea si cu Dor Marunt. Pentru ei, obiectivul este pe jumatate indeplinit. Ce urmeaza de acum inainte nici nu mai conteaza. Vorbim despre un campionat sarac, unde nu se arunca cu bani, iar a investi e pretentios si inutil spus. Vorbim despre carute, dar nu cu bani. Situatia ar fi comica. De fapt, e penibila.
Cand, in sfarsit, o echipa amarata urca pe scara clasamentului pana spre treapta cea mai de sus, ce urmeaza? Scuipati incrucisati,  ironii de doi lei, subiectivisme stravezii, cearta de copii mici. Dar cea mai tare faza vine din exceptia de la acest pugilat al orgoliilor. Milea, de la Lehliu Gara, si Bogatu, de la Modelu, nu au treaba unul cu celalalt. Dar este de asteptat ca de acum inainte cele doua echipe sa se scuipe indirect. In meciul cu Borussia, Victoria a scos in fata un jucator, pe Marius Iordache – Marone, un jucator pe care nimeni nu s-a chinuit sa il faca cunoscut.
Niste ingeri au chiuit dupa golurile lui Marone in meciul cu exploratorii de la Dor Marunt. Exista un clivaj imemorial intre “specialisti” si “habarnisti”. Fotbalul a ajuns sa se creada o stiinta atat de importanta incat fizicienii de la CERN ar putea sa-si ia o vacanta. Ghinion: bosumflatii lor, spre deosebire de bosonii alorlalti, se vad cu ochiul liber. Ce nu se vede, unde ar putea sa aiba dreptate establishmentul, e cantitatea de potential. Sunt oameni care se coc mai greu. Unii chiar foarte greu. In orice domeniu. Daca le-ar fi indemana, ar zice ca, uite, Goethe a publicat Faust abia la 59 de ani. Nu-i nimic de ras. In ziua de azi, marile spirite se intalnesc pe la toate colturile cu fotbalistii.
Marius Iordache nu a costat nimic, nici nu a produs bani. Doar a produs deznadeste si fericire. Marone a urcat acum cu Lehliu Gara in vagonul de lux al Ligii Tractoristilor si nu vrea sa se mai dea jos. Jucatorul trebuie impachetat corespunzator pentru vanzare. Pentru Dunarea, Modelu sau chiar Axintele. La ce calitati are, nu valoareaza milioane, dar le poate castiga. Acesta e un noroc fabulos cazut malaiata peste baiatul tafnos care e nemultumit de presa. De presa sportiva care n-a ratat nici un meci al echipei sale din acest sezon. In orele in care cetatenii din Lehliu Gara inca mai culegeau la vie, Marone a facut o margica si toata lumea din oras a rasuflat usurata, de parca ar fi dus si ea in carca destinul acestui baiat. Ce lume! Atat ca azi e deja o alta zi, care isi cere golurile. “Clipa, ramai, esti atat de frumoasa!”, ar putea zice Marone. Dar Mefisto n-a jucat pe partea lui.
Meciul de juniori dintre cele doua echipe a fost la fel de spectaculos. Dor Marunt a facut 3-0 pana in minutul 30. Lehlienii au reusit sa reduca din diferenta, scorul la pauza fiind de 3-1. In a doua repriza nu au reusit sa mai marcheze decat un gol, scorul final fiind de 3-2, lehlienii fiind la a doua infrangere in aceasta editie de campionat.

1. Vad ca din ce in ce mai des arbitrii ies in evidenta in sensul negativ.Daca la Lehliu ne-am obisnuit cu asemenea arbitraje catastrofale la meciul dintre Ciocanesti-Sarulesti meciul de asemenea a fost facut praf.Un meci usor de arbitrat, diferenta fiind foarte clara de valoare.Daca la 0-0 Ciocanestiul a beneficiat de un penalti usor acordat au avut altul clar ca lumina zilei neacordat,lucru recunoscut de ambele echipe.Pozitiile de offside s-au dat dupa plac si chef,s-a gresit grav de ambele parti.Gafele au continuat in prima repriza, o faza hilara a fost in momentul cand un jucator de la Sarulesti faultat clar in afara careului acesta primeste al 2-lea cartonas galben implicit pe cel rosu.Toti jucatorii se rugau de arbitru sa nu il elimine iar acesta il punea pe cel de la Sarulesti sa se jure ca nu a simulat(desi ii arata urmele crampoanelor de pe glezna)…Circ!!!Faza zilei a fost dupa meci,in timp ce jucatorii de la Ciocanesti isi imparteau primele de joc cei de la Sarulesti isi bagau motorina in rezervor din sticla sa aiba cu ce ajunge acasa!!!!

• Sorin Anghel

Eu nu cred ca pana acum au existe probleme majore de arbitraj. Deocamdata nu avem vreun arbitru batut.

• Pai ce numai alergand arbitrii pe teren ne putem expune punctul de vedere?Arbitrul si observatorul au recunoscut dupa meci gresala eliminarii jucatorului de la Sarulesti,dar cu ce te mai incalzeste?Vreau sa vad ce masuri se iau impotriva lor desi stiu deja…delegarea fara nici o problema in continuare

Este foarte bine ca iti expui punctul de vedere, eu chiar incurajez acest lucru, insa mi se pare usor exagerat sa comentezi prestatia arbitrului dupa un meci pe care l-ai pierdut la noua goluri diferenta. Sunteti ca aia de la Dunarea Calarasi, care au dat vina pe arbitru cand au pierdut cu 11-2 in fata celor de la Voluntari.

• Nicidecum nu asta a fost intentia mea,nici daca vroia nu avea cum sa influenteze rezultatul final,cum am spus mai sus diferenta era prea prea mare si am recunoscut ca s-a gresit de ambele parti, de asemenea am recunoscut ca Ciocanesti au avut penalti indiscutabil pe care nu l-a acordat.Eu am vrut sa subliniez faptul ca se trimit arbitrii slab pregatiti si un meci mai echilibrat l-ar putea face usor praf.De aceea am vazut ca la Lehliu apar mereu accidentari pt ca se tolereaza prea mult intrarile tari fara sa se ia masurile care se impun.

• „Cand, in sfarsit, o echipa amarata urca pe scara clasamentului pana spre treapta cea mai de sus, ce urmeaza? Scuipati incrucisati, ironii de doi lei, subiectivisme stravezii, cearta de copii mici.”

• Nu inteleg unde vrei sa bati!Ca suntem o echipa marunta o vede toata lumea!Nici nu a zis altcineva ceva mai mult de atat.Ne cunoastem lungul nasului.Problema este ca nu suntem singurii.Eu stiu un singur lucru,practic un sport din placere,stiu ce inseamna spiritul competitiei si mai ales ca ma pot integra intr-o colectivitate foarte usor,stiu sa pierd stiu sa ma ma bucur de victorii..stiu ce inseamna sa fii fair play,nu acelasi lucru il pot spune de toti copii care vin din urma.

• eu zic ca lehliu gara, chiar daca este un budesti modern, merita mai mult respect din moment ce este la egalitate de puncte cu modelu

2. Doru Calabrezu

Completare: Minutul 4, intrare foarte dură a lui ”Așchie”, cu ambele picioare pe tibia lui Mihai ”Vandam”. Doar cartonaș galben însa Vandam a avut piciorul plin de sânge.

3. si tot aschie itrare de la spete pa ionut prefac ultim aparator deci cartonasi rosu la aschie nik deciiii…?

4. lehliu a jucat o singura partida in deplasare,la gradistea,care e codasa clasamentului….iar cele 3 meciuri d-acasa le-a jucat la rupere….sambata la manastirea se va vedea adevarata fata a lor….daca vor castiga si acolo,tot respectul pt ei!!!