SPORT — 16 iunie 2013 at 09:45

Fetesti arata cu degetul spre Chirnogi

by

Rapid Fetesti si-a pierdut dreptul de a evolua si in sezonul viitor in Liga a 3-a, dupa ce Comisia de Disciplina a decis depunctarea formatiei ialomitene cu 9 puncte pentru ca nu a evoluat in campionatele judetene destinate juniorilor C, D si E. De aceeasi sentinta au mai avut parte Viitorul Axintele, care a ratat astfel promovarea in Liga a II-a, si Victoria Chirnogi. Potrivit site-ului oficial al Federatiei Romane de Fotbal, Fetesti si Chirnogi au fost reclamate de catre Urban Titu, care a scapat astfel de retrogradare.

Rapidistii au insa alta versiune si sustin ca Victoria Chirnogi a facut memoriu impotriva celor de la Fetesti tocmai pentru a evita retrogradarea. Marian Radulescu, ofiterul de presa al clubului ialomitean, a postat pe Facebook un mesaj in care anunta ca Rapidul va face luni recurs la decizia luata vineri, amenintand ca formatia ialomiteana va actiona in instanta AJF Ialomita in cazul in care nu se va renunta la penalizarea de noua puncte. In cursul zilei de maine vom reveni cu un punct de vedere oferit de catre Victoria Chirnogi.

Breaking news
Asa cum am promis, am incercat sa iau legatura cu o persoana din cadrul clubului, care sa ma lamureasca cu ce anume s-a intamplat in aceste zile.
Initial, cei din Titu au contestat echipa din Chirnogi pentru faptul ca nu au cele trei grupe de juniori formate asa cum prevede regulamentul. Chirnogenii au fost chemati la Bucuresti, cu citatie, la sediul FRF. Acestia au recunoscut ca nu au aceste grupe de juniori si nici ca au participat la vreun campionat de acest gen organizat de Ajf Calarasi. Evident ca acestia au contestat la randul lor echipa noastra, fiind informati de acest aspect cu privire la faptul ca nici in Ialomita nu este organizat un astfel de campionat. Si in acest fel s-a ajuns si la depunctarea echipei noastr,e cu toate ca la Fetesti sunt cele trei grupe de juniori, dar acestea nu au fost la nici o competitie organizata de AJF Ialomita.
In urma depunctarii, formatia noastra a fost retrogradata in Liga 4 – campionatul judetean. Conducerea fetesteana a fost instiintata de aceasta penalizare in ziua de vineri si urmeaza ca luni sa depuna la sediul FRF recursul in acest caz. Nu se mai pot pune si alte probe in dosar si astfel marti sau miercuri se va da verdictul in acest litigiu. Clubul nostru a angajat un avocat pe probleme de litigii fotbalistice care a mai solutionat favorabil si alte cazuri.
In cazul nefericit in care recursul este nesolutionat favorabil, clubul fetestean este pus in situatia de a da in judecata AJF Ialomita pentru a isi recupera pierderile de ordin financiar survenite in urma retrogradarii.
Tot o solutie ramane si sa asteptam ca sa vedem rezultatele de la meciurile de baraj si ce echipe se vor inscrie in competitie la Liga 3 pentru sezonul viitor. In acest caz, vom face o cerere catre FRF in care sa ne expunem dorinta de a continua si sezonul viitor la Liga 3, mai ales ca nu am retrogradat din competitie si am incheiat campionatul intre locurile 2-8.
Asadar, asteptam sa vedem ce vor decide cei de la FRF la recurs pentru a stii ce vom face in viitor.
Voi revenii cu alte vesti de indata ce intru in posesia lor.

Comments are closed.