SPORT — 22 mai 2013 at 10:10

"Bogatu ramane la Dunarea Calarasi"

by

Victoriile obtinute de catre Dunarea Calarasi in meciurile cu Viitorul Axintele si Gloria Buzau au surprins pe multa lume. Presedintele clubului calarasean, Costica Stefan, este de parere ca jucatorii s-au descatusat in momentul in care Virgil Bogatu a ales sa renunte la functia de antrenor principal, dar recunoaste ca in jocul echipei se cunoaste pregatirea fizica pusa la cale de cel care este acum „antrenor coordonator”.

„Baietii au fost de nerecunoscut la meciurile cu Axintele si cu Buzau. Eu cred ca ii vom invinge fara probleme pe cei de la Metaloglobus. Toata pregatirea pe care au facut cu Bogatu abia acum se vede. La Buzau, daca era 5-0 pentru noi nu s-ar fi suparat nimeni. Am vorbit la meci cu Dan Tulpan, presedintele Gloriei, si mi-a zis ca nu ii vine sa creada ca noi avem o echipa atat de buna. Baietii au alta atitudine acum. Virgil Bogatu ramane la Dunarea Calarasi si in campionatul viitor. Se ocupa de tot ceea ce inseamna fotbal la clubul nostru. Nu se pune problema unei despartiri. Va avea grija de centrul de copii si juniori, dar il vom trimite sa spioneze si viitorii adversari ai echipei noastre”, a declarat Costica Stefan.
Urmele prezentei lui Costica Sima in fruntea clubului Dunarea Calarasi inca se mai vad. In momentul in care noua conducere a preluat puterea, echipa fanion a judetului avea datorii in valoare de 1,2 miliarde de lei vechi. Clubul a avut conturile blocate in acest campionat, dar situatia s-a redresat in momentul in care a fost achitata o parte din suma datorata. Printre creditorii Dunarii se afla si diverse societati comerciale. In clipa de fata, la Calarasi nu se poate discuta despre un obiectiv pentru sezonul viitor. Primarul Daniel Dragulin le-a cerut celor de la Dunarea sa creioneze un buget pentru situatia in care se are in vedere promovarea si unul destinat doar pentru evitarea retrogradarii. In functie de intentiile edilului va fi ales si antrenorul ce va antrena la Calarasi in campionatul urmator. In cazul in care Dunarea vrea sa atace promovarea, se va apela la un tehnician din afara judetului. Daca se urmareste doar evitarea retrogradarii, Mirel Condei va ramane in functia pe care o detine acum.

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *