SPORT — 16 noiembrie 2012 at 20:06

Predati echipamentul, cadavrelor!

Felul in care Dunarea a pierdut meciul de astazi, scor 4-2 pentru Metaloglobus Bucuresti, este strigator la cer. In echipamentul pus la dispozitie de catre Bratu Cataros, presedintele AJF Calarasi, nu au fost jucatori, ci momai. Norocul lui Victor Petre & Co este ca pe banca tehnica se afla Bogatu si nu Florin Halagian, altfel s-ar fi intors acasa pe jos, in ritm alergator. La cum v-ati batut joc de cele trei puncte, de fotbal, de voi, de galerie, de antrenori si de toti cei care baga bani in fundu’ vostru, meritati sa faceti deplasarile cu remorca!

In conditiile in care Mircea Stefan, Marius Nicodim, Bogdan Topor si Mirel Condei au fost indispobili pentru jocul de astazi, Virgil Bogatu a trebuit sa incropeasca o echipa care sa le tina piept bucurestenilor de la Metaloglobus, refugiati in acest sezon la Clinceni. In prima repriza, jocul i-a iesit bine tehnicianului calarasean. Gazdele si-au bagat singure mingea in poarta, iar Andrei Stoian a facut 2-0 printr-o executie perfecta intr-un moment in care cei de pe banca tehnica se pregateau sa-l schimbe. O diferenta de scor exagerata fata de ceea ce s-a intamplat in teren, unde gazdele au prestat un joc bun, in viteza, forta ofensiva venind mereu de pe flancuri.
Metaloglobus a reusit sa revina in joc la capatul unei faze in care calarasenii si-au rugat adversarii sa marcheze. Cainaru, cel mai slab de pe teren, a fost surprins avansat, Bozeanu – excelent pana atunci – s-a complicat inutil si a trimis mingea din tusa catre centru, acolo unde a intrat in scena Bogos, care i-a pasat cu varful – poate i-a fost rusine sa traga direct pe poarta – portarului George Tudor, care s-a apucat sa ii dribleze pe atacantii echipei adverse pana cand acestia i-au furat mingea si au trimis-o in poarta goala. Felicitari, Georgele! Te-ai rugat de ei sa-ti dea gol si ei, baieti finuti, nu ti-au putut refuza placerea. Faci niste gafe mai rau ca Stelea. Nu stim cine te-a mintit pe tine ca esti tehnic, dar sa stii ca la Calarasi chiar nu era nevoie de inca un Tibi Lung. Avem destui! Norocul Dunarii a fost ca a venit imediat pauza, altfel gazdele ar fi reusit sa egaleze inainte de a intra la vestiare.
In debutul partii secunde, elevii lui Virgil Bogatu au ratat doua ocazii de a marca si se parea ca Dunarea isi va domina adversarul pana la finalul celor 90 de minute. Nu a fost de acord cu acest lucru antrenorul gazdelor, Adrian Matei. Acesta l-a avansat in banda dreapta pe Marian Neagu, care a centrat de fiecare data cand a vrut pentru Raicu, punandu-i in valoare calitatile masivului atacant. Din gheata lui Neagu au pornit golurile prin care Metaloglobus a egalat si a preluat conducerea pe tabela de marcaj. Au fost momentele care au schimbat fata jocului, momente care i se datoreaza in mare masura antrenorului gazdelor. Cacao si-a dat seama ca Silviu Matei – Tolea nu e fundas stanga la Dunarea, ci un bulevard pe care Neagu poate face exact ce stie mai bine, sa centreze. Doar printr-o minune se mai poate intampla ca Tolea sa fie titular etapa viitoare. Viteza cu care a fost depasit de Neagu a fost atat de mare incat fundasul calarasean sufera acum de otita.
E drept, nici Bogatu nu a reactionat la mutarea omologului sau, dar privind spre banca de rezerve, singura solutie ar fi fost Alexandru Preda, jucator cu valente ofensive. Antrenorul Calarasiului a sperat mai mult de la Serban, dar introducerea acestuia a fost neinspirata. Acesta a fost de doua ori in situatie buna de a marca. Prima oara a sters mingea, iar a doua oara a fost turc. Aflat la marginea careului advers, avand in fata doar portarul advers, a preferat sa paseze intr-o zona in care adversarii aveau superioritate numerica, in loc sa avanseze. Genial!
Pana la final, calarasenii din tribune au trait clipe groaznice privind cum cadavrele imbracate in galben refuzau sa joace fotbal. Galeria i-a taxat pe jucatori, aruncandu-le cuvinte dure unora care nu stiu ce inseamna respect. Ultimul reusita a gazdelor, venita in minutele de prelungire, nu a pus capac, ci a apropiat scorul mai ceea ce a fost in iarba. S-a terminat 4-2, dar diferenta de valoare dintre cele doua combatante a fost mult mai mare. Nu avem nici o indoiala cu privire la lipsa de valoare a multora dintre jucatori, dar astazi ne-am convins ca adevaratele lor probleme sunt educatia si „mansarda”. Cand refuzi jocul doar pentru ca nu iti place antrenorul care iti da ocazia sa intri pe teren, sa demonstrezi ca meriti un salariul peste ceea ce castiga un calarasean care munceste cate opt ore pe, se cheama ca esti jigodie. Virgil Bogatu nu e cel mai bun antrenor din lume, dar la ceea ce poate acum Dunarea Calarasi este exact ceea ce trebuie. Faptul ca pune accent pe disciplina si pregatire fizica nu e pe placul unora care pacalesc fotbalul. Aia se numesc pacalici si au jucat astazi in galben. Nu va convine? Lasati echipamentul la magazie si plecati acasa! Nu o sa planga nimeni dupa voi. N-ati facut nimic pentru Dunarea. Sunteti nimeni pe drum!