SPORT — 27 octombrie 2012 at 18:46

Motorina Extra, doua plinuri!

Cel mai frumos stadion din judet, cele mai bune echipe din campionat si un arbitru bun. Cand vrea el. Branza buna in burduf de caine. Nu putem spune cel mai bun arbitru. Asa ceva nu exista. Si chiar daca ar exista, religia nu ne permite sa recunoastem asa ceva. Independenta si Ciocanesti s-au duelat in derby-ul campionatului, intr-un meci care, in ciuda faptului ca s-au marcat cinci goluri, a fost unul modest.

Partida a inceput de la 1-0 pentru gazde. Independenta a deschis scorul inca din primele minute, dar nu a taiat deloc din elanul oaspetilor. Ciocanestiul a dominat prima repriza printr-o posesie prelungita, care a pus mari probleme apararii adverse. Golul egalizator a venit dintr-o faza fixa la care Cornel Ticu i-a centrat perfect lui Marius Costache, care a inscris dintre visatorii Teodorescu si Coman.
Rezultat de egalitate la pauza si multa lume se astepta ca in partea a doua jocului sa asistam la un galop de sanatate al liderului pe fondul caderii fizice a echipei lui Ilie Zeciu. Numai ca socoteala de la vestiare nu s-a potrivit cu cea din iarba si imediat dupa reluare Adrian Oprea a reusit dubla. Ciocanestiul a resimtit socul si n-a mai trecut mult timp si Venus si-a marit avantajul prin Iordache. Cele doua reusite ale gazdelor au venit pe fondul unui joc haotic al celor de la Dunarea. Ticu&Co au fugit de efort, preferand sa bubuie toate mingiile spre Marius Costache. „Capitanul” formatiei vizitatoare are calitati de fotbalist, dar eforturile sale au fost zadarnice intr-un meci in care Fepzy Constantin a jucat la alta echipa.
Ciocanestiul si-a dat seama ca poate reintra in joc doar printr-o posesie prelungita si a pus mingea jos, a pasat intr-o mod incantator si golul a venit imediat din gheata aceluiasi Costache, cel mai fotbalist dintre tractoristi. Oaspetii au fortat egalarea, dar atacurile la poarta lui Dan Condei au fost sterile.
Venus a castigat meritat un joc modest exclusiv datorita lui Motorina. Absenta lui Marius Lucan s-a vazut in momentele in care oaspetii au pasat cu nonsalanta. Cel mai grav este ca oameni cu pretentii precum Hagea sau Lupu inca nu se regasesc. La finalul partidei a avut loc o altercatie intre Ion Radu, de la Independenta, si suporterii formatiei adverse.

1. uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu de capu lu motorina

2. Ciocanesti nici nu sti cat de mic incepi sa fi…de fapt erai dinainte, a fost nevoie de o mica intepatura si a fasait!

3. hai ca i-ati batut si de data asta pe astia de la coade.

4. altercatia a fost pornita de „marele, imensul, mirobolantul, etc, etc” cornel ticu. ca de obicei in meciurile cu venus el sufera de mania persecutiei. ce sa faci, geniile sunt greu de inteles. si ion radu putea fii mai retinut.
    cat despre jocul de fotbal un singur cuvant face toata descrierea SUBTIRE
    la independenta coman si teo nu pot juca impreuna, proful lucan lipseste mult echipei, voinescu si hagea aproape inexistenti si lupu cel putin penibil
    la ciocanesti in afara de capitan, portar si radu(fost venus) nu exista fotbalisti pentru locul pe care il ocupa. dar asta e cand castigi trei sferturi din puncte in sezonul nuntilor

5. solo este noul casier al ajf. in meciul de la independenta a avut procentaj 110% la incasari. daca mai erau minute trecea si la spectatori cu avertismentele. insa per total a fost echidistant

6. jucator dor-marunt

cea mai mare furaciune la Fundulea- dor-marunt…penalty neacordat , jucatorii celor de la fundulea la alergat prin teren pe fundasul nostru ,nu se poate asa ceva , chiar nu vede nimeni ce se intampla ? la acel 11 metri neacordat noua arbitrul dupa meci ne spune k nu avea ce sa faca ca sa nu se ia de el jucatorii celor din fundulea , cum poti sa zici asa ceva eu nu inteleg…fundasul nostru este alergat prin teren de 5 jucatorii si tot noua ne da rosu , nu pot sa cred asa ceva …este cv de neimaginat…cel mai fricos arbitru pe care l-am vazut in viata mea, tot ce fluiera era contra noastra..

• spectator dor marunt

Ba boule, tu care tot comentezi in numele echipei din Dor Marunt: du-te si ia o carte de gramatica si apoi comenteaza. Pune-ti un nume de user care sa nu contina numele de jucator dor marunt si apoi da-ti 2 palme. BOULE! Intr-adevar arbitrul a favorizat gazdele insa echipa din Dor Marunt nu are un atacant bun care s-o bage in ate! Chiar daca au dominat meciul, jucatorii din Dor Marunt s-au impiedicat la finalizare. Arbitrul n-a dat un penalty pentru Dor Marunt si a permis ca un jucator de la Fundulea sa-l alerge pe unul de la Dor Marunt in urma unui fault de joc. Ambii jucatori au luat cartonas galben insa cel de la Dor Marunt avea inca un cartonas. Cred ca se impunea sa-l elimine direct pe cel de la Fundulea pentru ca intr-o competitie civilizata nu este permis asa ceva. La Fundulea se intampla ca la Plataresti. Domina frica! Bafta echpei din Dor Marunt in urmatoarele meciuri!

7. Si aici vreau sa subliniez ca cele doua benzi defensive , Tarabaseanu si Mustata au jucat ceas. Voinescu si Razvan au fost si ei pe masura rezultatului. Lupu si Neymarel au trebui sa joace cel putin un sezon la Potcoava si apoi la Venus.

8. Emile , aici vorbim de fotbal in articolul asta, nu de desene animate ce jucati voi in special tu. Cauta loc in alta parte daca vrei sa plangi. Tot tu spuneai ca pe Independenta ii va calca in picioare Ciocanestiul , bineinteles ca si de data asta Venus n-a castigat pe bune, ci cu arbitrul (de rezerva ca a aratat doar 4 minute in loc de 5) . Toti va pricepeti , dar la circ in niciun caz la fotbal.

9. la cum il stiu eu pe solo ma astep la orice din partea lui. iar la meciu independenta-ciocanesti putem spune ca a influentat rezultatul, la 1-1 venus executa o lovitura libera din care iese golul 2,se vede clar ca in momentul executarii, balonul nu se oprise iar pe solo nici nu-l interesa cum executa lovitura. se vede clar in imagini.