SPORT — 19 octombrie 2012 at 18:27

Chirnogenii, facuti de Cacao

Daca la Metaloglobus Bucuresti se vor da prime de joc dupa victoria cu 5-0 in fata Victoriei Chirnogi, logic ar fi ca antrenorul Adrian Matei – Cacao sa treaca pe statele de plata si cativa chirnogeni. Neinvinsi pana inaintea etapei de ieri, oaspetii le-au facut cadou cele trei puncte bucurestenilor. E adevarat ca arbitrajul a fost unul prost, insa n-a influentat absolut deloc rezultatul inscris la final pe tabela de marcaj.

Primul chirnogean ce trebuie rasplatit de catre gazde dupa meciul de ieri este George Craciun. La faza in care s-a deschis scorul, fundasul dreapta a fost depasit foarte usor de catre adversarul sau direct, acesta reusind sa marcheze cu „spitul” de la 20 de metri. Gol unicat, la care portarul Porumbel a sarit caraghios, de parca fotbalul s-ar juca cu obuze, nu cu minge. Revenind la Craciun, trebuie sa facem precizarea ca jucatorul are calitati pe care si le anuleaza singur din cauza faptului ca este chirnogean.
La prima sa fie trecut si Virgil Nitoi. Fiind vorba despre antrenor, propunem ca suma sa fie dubla. La pauza, cand gazdele conducea cu 1-0, l-a scos pe Iosofache – o leguma – si l-a introdus pe Nastase – o poama. Ca sa creasca forta de atac, l-a trimis in teren pe Ungureanu, lasandu-l afara pe Deacu. Ungureanu ar fi trebuit sa fie coordonator de joc, dar el n-a fost altceva decat coordonatorul arbitrului, fiind foarte preocupat sa-i spuna nefericitului purtator de ecuson cand trebuie sa fluiere.
Cu Ungureanu la creatie, Nitoi a crescut numarul kilogramelor din iarba, nu forta ofensiva. Un alt pufos de la Chirnogi, Gigi Ionita, a comis hent in careu la inceputul reprizei a doua si s-a facut 2-0, motivul pentru care „capitanul” trebuie platit si el de catre Metaloglobus. Sa fie si la el prima dubla, pentru ca mai tarziu s-a dat singur afara de pe teren dupa o metoda patentata chiar de el la meciul din prima etapa, cu Juventus Bucuresti. Ionita a comis doua faulturi inutile, din spate, la mijlocul terenului, in decurs de numai cinci minute, fiind eliminat absolut corect.
Portarul Porumbel are sigur alergie la minge, altfel nu se explica comportamentul sau dintre buturi. Golul de 3-0 a venit dupa ce a iesit gresit din poarta la o faza la care atacantul advers iesea din cadrul portii. Nu-i nimic, trebuia sa existe un Tatarusanu si la Chirnogi. Treci si tu pe la casieria celor de la Metaloglobus.
Tot Porumbel a rezolvat si golul de 4-0, atunci cand Cana a sutat telefonat, de la 30 de metri, pe coltul scurt, portarul oaspetilor fiind incapabil sa intervina. Chirnogeanul dintre buturile echipei antrenate de catre Virgil Nitoi are doar statura si avantajul ca este inca jucator cu varsta sub 21 de ani. Acesta este si motivul pentru care un portar care n-are reflexe, nu are mobilitate si nici joc de picior a ajuns sa fie titularizat inaintea lui Mitrea. Limitele lui Porumbel s-au vazut in finalul jocului, atunci cand s-a intamplat ca acesta sa respinga o minge in corner. Goal-keeper-ul s-a ridicat cu greu de la pamant, acuzand dureri la spate. Jalnic.
Golul de 5-0 a venit dintr-un penalty acordat la o faza in care Wincentovici si-a obstructionat un adversar. Lovitura de pedeapsa a fost destul de usor acordata, dar asta nu scuza cu nimic evolutia catastrofala a chirnogenilor. Arbitrajul a fost unul foarte prost, dar fara tenta. La centru s-a aflat clujeanul Horatiu Fesnic, genul de fluierici ajuns in Liga a 3-a datorita sacoselor carate pe la Casa Fotbalului. Meciul a fost urmarit din tribuna de catre Alexandru Deaconu, seful Comisiei Centrale a Arbitrilor. „Bricheta” s-a luat cu mainile de cap in momentul in „centralul” a reluat jocul, dupa o pauza de cate minute cauzata de o accidentare si doua schimbari, cu o lovitura libera directa, desi jocul fusese intrerupt pentru ca mingea iesise in afara terenului de joc. Fesnic nu are nici o treaba cu fotbal, el fiind furajat ca sa arbitreze. Mai grav este ca exista pericolul sa fie promovat in lotul arbitrilor care vor oficia in prima liga. Vin vremuri grele, mai ales pentru fluiericii din cel de-al treilea esalon. CCA vrea sa reduca numarul arbitrilor dupa ce mai mult presedinti de AJF-uri si-au exprimat nemultumirea vis-a-vis de faptul ca cei mai multi arbitri primesc doua sau maxim trei meciuri intr-un tur de campionat, dar au obligatia sa isi cumpere de fiecare data echipa de cateva sute de euro si sa achite taxe destul de mari. Ca urmare, „Bricheta” va taia in carne vie la iarna, atunci cand in „lotul C” vor mai ramane doar 60 de oameni.
Imaginea jalnica a chirnogenilor a fost intregita in minutele de prelungire, atunci cand antrenorul Virgil Nitoi, nemultumit ca Dragos Bidirean, care are 3 cartonase galbene pana acum, se expune foarte mult unui avertisment, l-a chemat pe fundas si l-a intrebat in fata tribunei, cu voce tare, daca are in program vreo nunta pentru jocul urmator si vrea sa fie suspendat. Nunta a fost, de fapt, joi seara si la ea a participat intreaga echipa din Chirnogi. La cat de slabi au fost jucatorii oaspetilor, acesta ar putea reprezenta un motiv pentru umilinta de ieri.
Victoria gazdelor, venita pe fondul unui joc in viteza purtat pe cele doua benzi laterale, putea fi mult mai clara daca in repriza a doua „asistentul” Tomi Teodorescu n-ar fi prezentat simptome de impiegat, oprindu-i gresit pe atacantii lui Adrian Matei pe motiv de offside la doua faze in care acestia au scapat singuri cu Porumbel din pozitii perfect regulamentare.

1. Era de asteptat,,,sincer sa fiu scoru asta l-am presupus inca din prima etapa cu juventus bucuresti,,oricum cred ca au cazut fizic,se simte lipsa cantonamentului de vara..